V pátek 8. května 2020 jsme si připomněli 75. výročí ukončení II. světové války v Evropě. Toto datum je označováno jako DEN VÍTĚZSTVÍ.*
Byl to dosud nestrašlivější a nejkrvavější válečný konflikt v dějinách lidstva, během kterého zahynulo přes 70 miliónů lidí, ať už na frontách v rámci bojových operací, v koncentračních táborech následkem nelidského týrání nebo také v zázemí na hlad, nemoci a další komplikace spojené s válečné útrapami.
Během čtyř pietních aktů jsme se poklonili památce všech vojáků spojeneckých armád (zejména pak Sovětského svazu, Velké Británie, USA a řady dalších), kteří v zájmu porážky hitlerovského Německa zaplatili daň nejvyšší, svůj život.
Z tohoto obrovského čísla více než 70 miliónů obětí II. světové války připadá pak na území bývalého Československa zhruba 360 000 mrtvých.
Poklonili jsme se všem, kteří se v roce 1939 nesmířili s německou okupací Československa, podařilo se jim z vlasti včas odejít a zapojit se do války v rámci armád protihitlerovské koalice. Za svou vlast, za svobodné Československo, umírali v těžkých bojích na poušti u Tobrúku, v mrazech u Sokolova, ve slovenských horách při Slovenském národním povstání, ale také například v leteckých soubojích nad Anglií.
Poklonili jsme se všem, kteří za hranice neodešli a zůstali na území tzv. Protektorátu a proti okupantům bojovali v rámci domácího ilegálního odboje. Při odhalení jejich činnosti je pak čekala téměř jistá smrt, které předcházelo nelidské týrání při gestapáckých výsleších v pražské Petschkárně či brněnských Kounicových kolejích a potom další utrpení v nacistických koncentračních táborech jako byly Mauthausen či Buchenvald.
Oběť všech těchto hrdinů nebyla marná, byla naplněna 8. května 1945, kdy válka v Evropě skončila a Československo bylo osvobozeno.
Za to vám všem patří naše vděčnost a poděkování. NIKDY NEZAPOMENEME!
* 8. květen jako Den vítězství upomíná na událost, kdy byla před 75 lety podepsána v Berlíně bezpodmínečná kapitulace Německa.
Již den předem, 7. května 1945, podepsali zástupci Německa bezpodmínečnou kapitulaci do rukou představitelů USA a V. Británie v Remeši (Rems).
Na základě tlaku SSSR se musel tento akt opakovat ještě o den později v hlavním městě bývalé Velkoněmecké říše, aby byl u toho byl přítomen i jejich představitel (maršál Žukov).
Japonsko kapitulovalo až 2. září 1945 (pod dojmem svržení atomových pum na Hirošimu a Nagasaki 6. resp. 8. srpna) a tímto aktem II. světová válka skončila definitivně.