V průběhu června započnou restaurátorské práce na krásných historických litinových křížcích.
Obnovou po mnoha letech díky fondu starostky na drobné památky projde křížek v Čisovické ulici a také téměř identický křížek pravděpodobně ze stejného období, který se nachází v Rymani před kapličkou. Úkolu se ujme místní zkušený kameník František Houška, jenž na konci minulého roku vyhotovil podstavec pod sochu sv. Jana Nepomuckého a také zrestauroval a ukotvil kartuši. Oba tyto předměty vysoké hodnoty se v současné době nacházejí v kostelíku na Skalce.
Křížek v Čisovické ul. na křižovatce je výrazně nahnutý a bude nutné jej znovu osadit.
Bude tedy nezbytné ho vykopat a pokud to bude situace vyžadovat, může být dokonce
dočasně demontován a restaurován v dílně.
Navíc kamenný podstavec, do kterého je křížek vsazen, je na předním lemu poškozen.
Oprava proběhne prostřednictvím tzv. dotmelení. Oba litinové kříže se musí očistit zejména od zbytků mnoha rozpraskaných vrstev nátěrů, aby poté dostaly nový kabát z kvalitní černé kovářské barvy. Ježíšci budou nabarveni barvou stříbrnou, nápisy INRI přijdou pozlatit a dodatkové tabulky budou nadepsány bílou barvou. U křížku v Rymani dojde
k obnově původního původního data na rok 1898, jelikož bylo možné toto datum po bližším prozkoumání pod nápisem z roku 1923 dobře přečíst.
———————————————————————————————
Kříž v Čisovické ulici stojí na místě tragické nehody, ke které tu došlo ve 2. polovině 17. století.
Koncem léta se manželka mníšeckého pána Serváce Engela z Engelsflussu vracela se dvěma dětmi kočárem z vyjížďky z Čisovic a kvůli křiku dětí, které se k ní seběhly pro milodary, se koně splašili. V místech, kde dnes kříž stojí, byli nalezeni dva panští služebníci, lokaj a štolba, které splašení koně usmýkali k smrti. Kočár zastavil po dalších desítkách metrů nebojácný hlídač ovoce v panském sadu, který za to od majitele panství z vděčnosti obdržel velký kus pole a byl osvobozen od roboty. Zámecká paní i obě dítka vyvázly pouze s leknutím a menšími oděrkami.
Na památku svých dvou tragicky zesnulých služebníků tu nechal Servác Engel z Engelsflussu postavit kříž. Nynější litinový kříž samozřejmě není původní, ale byl v průběhu staletí obnovován.
——————————————————————————————————————————
Křížky budou restaurovány na místě, ale jak bylo již zmíněno výše, mohou být v případě potřeby dočasně demontovány a opravovány v dílně pana kameníka Houšky.
Texty: Luboš Kožíšek a Libor Kálmán, foto: Michal Kroutil