Poslední lednovou neděli pořádá město Mníšek pod Brdy akci s názvem VZPOMÍNKA NA ŽIDOVSKÉ SPOLUOBČANY.
Důstojným způsobem si připomeneme tragický osud 28 židovských spoluobčanů, kteří se stali obětí holocaustu. V roce 1942 byli nacistickou okupační mocí donuceni odejít ze svých mníšeckých domovů do terezínského ghetta, které bylo pro většinu z nich pouze přestupní stanicí do některého z vyhlazovacích táborů.
Nejstaršímu z nich bylo v době odchodu z Mníšku 70 let, nejmladšímu necelých 7 let.
„Jedná se o vůbec první větší oficiální vzpomínku na židovskou komunitu, kterou Mníšek pod Brdy organizuje. Židé žili v našem městě téměř dvě století, ale kvůli zrůdné nacistické ideologii byli v roce 1942 donuceni odejít ze svých domovů,“ přibližuje podnět k uspořádání akce mníšecký starosta Petr Digrin a dodává: „Slavnostně odhalíme pamětní desku 28 mníšeckým obětem holocaustu a první dva stolpersteiny. Důkazem toho, že vedle sebe mohou existovat různá náboženství, budou liturgické obřady, které na místě vykonají židovský rabín a římskokatolický kněz. Symbolicky se tak do našeho města po více než 80 letech vrátí modlitby, které se tu kdysi vedle sebe nerušeně konaly.“
Mníšek pod Brdy se připojí k více než šesti desítkám českých měst, kde byly do dlažby vloženy tzv. stolpersteiny (česky též kameny zmizelých). Tyto dlažební kostky s mosazným povrchem jsou vsazovány do chodníku před domy obětí holocaustu a nacistického režimu. První kámen byl položen 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Od té doby jich byly celé Evropě instalovány desetitisíce. Od roku 2008 se stolpersteiny nacházejí i v chodnících ve městech v České republice.
Program akce – neděle 28. ledna 2024:
Před městským úřadem (Dobříšská 56):
- 11:00 – Slavnostní odhalení pamětní desky 28 mníšeckým obětem holocaustu na budově radnice.
- 11:30 – Slavnostní odhalení dvou stolpersteinů Hugovi a Aloisii Nathanovým.
Ve velkém sálu Pavilonu (u Základní školy Komenského 420):
- 14:00 – Zahájení
- 14:15 – Představení publikace (brožury) „Dějiny židovského osídlení Mníšku“, která na základě dostupných pramenů i na základě vzpomínek pamětníků mapuje židovskou komunitu od první písemné zmínky až po jejich odchod z Mníšku v roce 1942
- 14:30 – Besamim – ukázka izraelských tanců spojená s workshopem pro zájemce z řad publika. Vystoupí členové skupiny Besamim, která se izraelskými tanci zabývá již od roku 1995.
- 15:00 – Židovské zvyky a ochutnávka tradičních jídel. Přednášku s promítáním povede judaistka Mgr. Jindřiška Rosenbaumová. Na závěr bude připravena ochutnávka tradičních židovských jídel, které připraví kavárna a bistro Tady & Teď.
- 16:00 – Trombenik – koncert kapely Trombenik, která je považována za nejlepšího interpreta tohoto žánru v rámci ČR. Klezmer je hudební žánr světské židovské hudby, který vznikl v 19. a 20. století. Repertoár vychází především z taneční hudby určené pro svatby a jiné oslavy.
Vstup zdarma.
„Když jsme vzpomínkovou akci připravovali, tak jsme nechtěli, aby měla pouze smuteční charakter, a proto jsme ji pojali více kulturně a společensky. Zatímco dopolední program bude vyhrazen pietě, odpoledne bude věnováno židovským tradicím a zvykům, gastronomii, hudbě i tanci. Chceme naše židovské spoluobčany připomenout také zvesela, prostřednictvím jejich každodennosti, jejich radostí i povinností, které prožívali,“ přibližuje program akce mníšecká místostarostka Daniela Páterová a doplňuje: „Rádi bychom na pestrý program, který zaujme publikum napříč generacemi, pozvali širokou veřejnost. Dozvíte se tu spoustu zajímavých věcí o kultuře i běžném životě lidí židovského původu a vyznání, kteří tu s našimi předky žili v míru a pokoji po několik staletí.“
Akce se koná u příležitosti Mezinárodního dne památky obětem holocaustu a proběhne za zpřísněných bezpečnostních opatření.
Finančně ji podpořil Nadační fond obětem holocaustu.