Nový školní Pavilon je možná o něco blíž. Stále ale není nadohled

Výstavba Pavilonu stále není na obzoru. A to ani přes snahu města a podporu stovek občanů. Ukázalo se to na včerejší besedě, kterou město zorganizovalo v návaznosti na petici nespokojených rodičů žáků přeplněné základní školy Komenského 420. Dva oponenti projektu během debaty dali najevo, že chtějí i nadále brzdit stavební řízení. Až když zhasla světla v sále, podepsali s rodiči a se starostou memorandum, které by mohlo patový stav odblokovat.

Bouřlivý průběh debaty mezi zastánci Pavilonu, kterých byla ve školní jídelně naprostá většina, a malou skupinkou jeho odpůrců, nic nenaznačoval o tom, že by se patovou situaci mohlo podařit odblokovat. Přesto se to možná stalo.

Po skončení besedy všichni zainteresovaní na popud jedné z matek, paní Luny De Lopez, podepsali memorandum, které by mohlo věc posunout vpřed. Obavu z nedostatečně řešeného odvodu dešťových vod město vyřeší ochranným valem. Nechá také vypracovat nezávislou hlukovou studii, když oponentům nestačí ta stávající, mluvící o tom, že hlukové poměry se v okolí nového Pavilonu nejen nezhorší, ale naopak zlepší. Všechny tyto otázky projedná rada města na svém zítřejším jednání. Pavel Jeřábek se zavázal, že předá radním seznam námitek, které budou součástí místního šetření 3.října 2017 a tím budou vypořádány. Pokud se memorandum dodrží, Pavilonu by nic nemělo stát v cestě.

Ať stojí, ale někde u sousedů

„Situace školy je neúnosná. Víme, že je realizace projektu Pavilonu na mrtvém bodě. Ať jsou obavy odpůrců jakékoli, vždy se můžeme dohodnout a řešit to ve věcné rovině,“ dělal si naděje v úvodu včerejší besedy v jídelně základní školy, kde se sešla zhruba stovka lidí, Michal Burger. Je jedním z iniciátorů petice iniciátor petice Za pavilon, na které se jen za první čtyři dny sešlo více než 250 podpisů a jejich počet stále roste.

Průběh večera měl ukázat, že právě udržení debaty ve věcné rovině nebude jednoduché. I když nakonec odpůrci projektu v podstatě připustili, že nová školní budova je třeba, nechtějí ji před svým prahem. „Ať stojí, ale někde u sousedů,“ dá se popsat jejich krédo.

Škola není nafukovací

„Pavilon se velmi pravděpodobně nepodaří otevřít na začátku příštího školního roku, jak jsme plánovali. Je to administrativně i technicky nemožné. Nezbývá nám nic jiného než jednat o rozšíření kontejnerových tříd,“ uvedl radní David Řehoř.

V současné době je to jediná možnost, jak navýšit kapacitu školy, aby pojala každoroční nárůst počtu žáků. „V posledních pěti letech má škola dvojnásobné množství žáků a každý rok přibývá dalších padesát, které je třeba někam dát,“ říká Michaela Pažoutová, ředitelka vzdělávacího zařízení s osmi sty žáky a osmdesáti zaměstnanci.

Vedení města vědělo, že nastane doba, kdy kapacita školy nebude pro všechny žáky stačit. „Vloni se učilo i na chodbě nebo venku. Chybí zázemí pro mimoškolní aktivity. Ty se konají buď v malých třídách nebo tělocvičně, ta je ale stále využívaná. Řešení vidíme ve stavbě Pavilonu,“ připomněla místostarostka Daniela Páterová.

Odvolání zásadně na poslední chvíli

Ani po roce a půl intenzivní snahy města o Pavilon, který má přinést další potřebné učebny, zázemí a také aulu pro společenské a kulturní akce, se jeho projekt nedaří protáhnout stavebním řízením. Oponenti ústy opozičního zastupitele Pavla Jeřábka, na včerejší besedě dali najevo, že mají v úmyslu opět podat odvolání a znovu těsně před datem, kdy má proběhnout místní šetření v souvislosti s vydáním stavebního povolení.

„Město s námi nekomunikovalo včas. Teď už běží řízení, a protože jsou v projektu chyby, které ohrozí vaše děti, je jediná šance podat námitky. Budeme se odvolávat pořád, tak dlouho, až si vedení města řekne, že mu ten Pavilon za to nestojí,“ stál na svém Pavel Jeřábek, reprezentant zhruba dvacetičlenné skupiny občanů, která vytvořila z pavilonu kontroverzní téma.

K hlasitějším z nich patří Milan Olšák, který na besedě zopakoval svůj argument, že Pavilon u školy nechce, protože má obavy z nedostatečného řešení dešťových vod v projektu Pavilonu. „Je vás pár lidí ze sousedství školy, ale nás jsou stovky, kteří s tím projektem souhlasíme v plném rozsahu. My jsme nebyli městem opomenuti,“ namítla Tereza Herdová, která působí i v komisi územního plánování.

„To není demokracie, ale teror“

Rodiče na besedě vyzvali zastupitele Jeřábka, aby konkretizoval námitky, které chce v připravovaném odvolání podat a stejnou věc od něj chtěl slyšet i starosta Digrin, aby je město mohlo zapracovat a řešit. Pavel Jeřábek objasnil zásadní problém, který s Pavilonem má: týká se auly, která má sloužit i jako sál pro kulturní akce, a také s plánovanou kavárnou. Představoval si, že město přepracuje projekt 1. podlaží Pavilonu na knihovnu a například ordinace lékařů. To ale město udělat nemůže a ani nechce.

„Je možné se dohodnout i o nastavení provozního řádu kavárny a otevírací, respektive zavírací doby, ale nemůžeme škrtnout celé využití prvního patra Pavilonu, tím by celý projekt ztratil smysl. Jestli si někdo myslí, že tlakem přes byrokracii změní rozhodnutí zastupitelstva, tak to není demokracie, ale teror,“ reagoval starosta Digrin.

Sdílejte na sociálních sítích

Facebook
Twitter
Skip to content