Participativní rozpočet měl letos svoji premiéru. A jak už to tak u novinek bývá, je řada věcí, na které je dobré pro příště dát pozor a zlepšit je. Mluví o tom jak Eduard Navara, autor následujícího příspěvku, tak radní David Řehoř, který převzal nad projektem záštitu.
„V letošním roce město vyhlásilo první, resp. nultý, ročník participativního rozpočtu. Rozpočtu města, na jehož určité části se budou podílet samotní občané. Vyčleněná částka byla 300 tisíc korun.
Celá akce vypadala zpočátku slibně
Akce vyhlášená v květnu slibovala měsíc času na vypracování projektu, který měl obsahovat několik aspektů, mezi něž patřily zejména: co to má být, kde se to má realizovat, jaká bude cena. V Mníšku pod Brdy na poprvé bylo přihlášeno celkem 18 různorodých projektů.
Měsíc po vyhlášení, na sousedském setkání v obřadní síni, měli autoři projektů své práce představit. Při tomto představení se pan radní zmínil, že některé projekty nejsou realizovatelné, přesto je do hlasování Rada města pustila. Podle mého ke škodě celé akce. Jestliže je něco nerealizovatelné a hodnotitel o tom ví, měl to vyloučit na samostatném začátku.
Jak se radní Řehoř zmínil, jednalo se o protihlukovou stěnu, protože majitelem pozemku je ŘSD, in-line dráha na Pivovárce, protože je třeba souhlasu jiných orgánů než z Mníšku pod Brdy, o dráhu pro odrážedlo v Dolíkách, protože tato část byla upravena z dotace a má z tohoto titulu určité podmínky, úprava Skalecké ulice, neboť tento projekt přesahoval celou částku vyčleněnou z rozpočtu, vybudování retardéru na silnici, která není v majetku města, ale kraje.
Výsledky byly vyhlášené na Skalecké pouti
K překvapení všech první dvě místa obsadily nerealizovatelné projekty, 3. a 4. místo projekty realizovatelné. Od té doby zbývalo do konce roku něco přes 5 měsíců pro realizaci projektů. Do dnešního dne se s jejich realizací však nezačalo. Otázkou tedy zůstává, zda se projekty stačí realizovat za cca 1 měsíc, tedy do konce letošního roku, nebo spadnou pod stůl. Od 1.1.2018 už se nebude zajisté jednat o participativní rozpočet roku 2017.
Přes tyto nedostatky, se kterými se město zajisté vyrovná v následujících letech, neboť se poučí, mělo by pro rok 2018 podle slov radního Řehoře vyčlenit až 1 mil. Kč. Už se těšíme na tuto částku a lepší hodnocení, aby se lidé mohli podílet na rozhodování o rozvoji našeho města.“
Mgr. Eduard Navara
Upravíme systém hlasování
„Šlo skutečně o nultý ročník a určitě je spousta much k vychytání. S autory vítězných projektů se nicméně rada města sešla a domluvila se na realizaci jejich návrhů. Všechny vítězné projekty jsou uskutečnitelné a jsou už v různé fázi rozpracovanosti. Dovolte mi připomenout, že v případě protihlukového valu a in-line dráhy, které zmiňujete, participativní rozpočet počítal s přípravou projektové dokumentace, nikoli s konkrétní realizací. V případě protihlukového valu jsme tedy dokonce dál, protože jeho projekt je už hotový a val se bude stavět v příštím roce.
Na projekt in-line dráhy na Pivovárce v tuto chvíli probíhá příprava projektové dokumentace. Cyklodráha Za Rybníky, o které píšete, vypadala zpočátku nejjednodušeji, ale jsou s ní největší problémy. Nicméně bude se stavět v příštím roce. A stojan na kola nyní vybíráme. Nejde zkrátka vše tak rychle, jak bychom chtěli. Každý projekt má totiž svůj proces, povolení, odvolání…
Co se týče Participativního rozpočtu 2018, snažil jsem se skutečně prosadit částku 1 milión korun, ale vypadá to, že se podaří prosadit o něco méně (poslední verze je 700 tisíc). Pro tento ročník bych byl také rád, abychom upravili systém hlasování tak, aby bylo možné hlasovat pro více projektů, a to až do výše celkové částky určené pro participativní rozpočet roku 2018.
Už teď se těším na další úžasné nápady a zajímavé projekty!“
David Řehoř